11. oktoober 2014 0:25
Timmu Kõrge - Erki Pints ralli avakatsel dolomiidikarjääris. Foto: Rando Aav

Ralli avapäeva lõpetas liidrikohal Timmu Kõrge

Avapäeval sõidetud kolme kiiruskatse järel juhivad 47. Silveston Saaremaa rallit Timmu Kõrge - Erki Pints. Fordil võistlevate meeste edu lähimate rivaalide ees on teise rallipäeva eel 1,4 sekundit.

Ralli avapäeval sõideti kolm kiiruskatset, üldpikkusega 17,65 km. Avakatsena sõidetud 5,69 km pikkuse kiiruskatse võitsid Timmu Kõrge - Erki Pints (Ford Fiesta R5).

Õhtupimeduses sõidetud teise kiiruskatse võitsid tänavused N4 klassi meistrid Aleksei Lukjanuk - Aleksei Arnautov (Mitsubishi Lancer Evo 10). Pärast teist lisakatset jäid eestlased liidriteks. Nende edu teise katse võitnud vene võistluspaari ees oli 1,4 sekundit. Kolmandal kohal olid Rainer Aus - Simo Koskinen (Mitsubishi Lancer Evo 9), kes kaotasid liidritele 4,1 sekundit.

Kõljala kiiruskatsel said nii Kõrge - Pints kui ka Lukjanuk - Arnautov kirja võrdse aja ehk katsevõit läks jagamisele. Eestlaste edu jäi seega päeva lõppedes 1,4 sekundile idanaabrite ees. Venelastest 4,9 sekundi kaugusele jäid kolmanda katse järel kolmandale positsioonile kerkinud Siim Plangi - Marek Sarapuu (Mitsubishi Lancer Evo 10).

Klassis R4 arvestuses lõpetasid reedese rallipäeva liidritena Timmu Kõrge ja Erki Pints, kelle järel teist kohta on hoidmas Raul Jeets - Kristo Kraag (Ford Fiesta R5). MM-Motorspordi Fordiga sõitvaid mehi jäi kolme katse kokkuvõttes üksteisest lahutama 16 sekundit. Kolmandad olid Tomi Tukiainen - Mikko Pohjanharju (Ford Fiesta S2000), kes kaotasid liidritele 24 sekundit.

Saaremaa ralli kahekordne võitja Margus Murakas, kes võistleb koos poja Henri Murakaga autol Ford Fiesta R5, lõpetas võistluse avapäeva üldarvestuse 16. kohal. Kaotust klassiliidritele kogunes 45 ja pool sekundit.

N4 klassiliidrina läksid ööpausile 2012. aasta Saaremaa ralli võitjad Aleksei Lukjanuk - Aleksei Arnautov, kelle edu Siim Plangi - Marek Sarapuu ees oli 4,9 sekundit. Avapäeva veidi tagasihoidlikumas tempos alustanud Rainer Aus - Simo Koskinen jäid 6,2 sekundi kaugusele.
Klassi neljandad olid Roland Murakas - Kalle Adler (Mitsubishi Lancer Evo 10), kes kurtsid avapäeval kehva nähtavuse. Viiendal positsioonil lõpetasid esimese rallipäeva selles masinaklassis Markus Abram - Rein Jõessar (Mitsubishi Lancer Evo 10), kes kaotasid palju aega käigukastihoovastiku rikke tõttu.

Neljarattaveoliste autode masinaklassis A8 olid kiireimad Rünno Ubinhain - Riho Teinveld (Subaru Impreza).

Kassis A6 asusid rallit juhtima vennad Rainer Rohtmets ja Rauno Rohtmets (Citroen C2 R2 Max), kelle edu võistluspaari Kristen Kelement - Timo Kasesalu (Citroen C2 R2 Max) ees oli 5,5 ja ekipaaži Roland Poom - Taavi Udevald (Ford Fiesta R2) ees 10,2 sekundit. Samad võistluspaarid moodustasid pärast reedest võistluspäeva ka Eesti juunioride autoralli meistrivõistluste arvestuse esikolmiku.

N3 klassis asusid alates teisest kiiruskatsest liidriteks Karel Tölp - Priit Guljajev (Honda CivicType-R). Avakatse selles klassis võitnud Kaspar Kasari - Hannes Kuusmaa (Honda Civic Type-R) jäid neist päeva lõpuks 6,4 sekundi kaugusele.

Masinaklassis A7 on avapäeval sõidetud kolme kiiruskatse järel liidrid Ken Torn - Riivo Mesila (Honda Civic Type-R), kellest 1,9 sekundi kaugusele jäid soomlased Esa Ruotsalainen – Enni Mälkönen (Honda Civic Type-R) ja 16,5 sekundi kaugusele David Sultanjants - Siim Oja (Citroen DS3).

Rahvusliku rühma arvestusklassides näitasid Saaremaa ralli avapäeval parimat kiirust soomlased ja leedulased. E9 klassis asusid liidriteks põhjanaabrid Tomi Rönnemaa - Tero Rönnemaa (Toyota Corolla 1600 GT), E10 klassis Ville Tannermäki - Teemu Neuvonen (Honda Civic Type-R), E11 klassis leedulased Martynas Samsonas – Mindaugas Varza (BMW M3) ja E11 klassis nende rahvuskaaslased Giedrius Notkus - Dalius Strizanas (Mitsubishi Lancer Evo 9).

Veoautode arvestusest on Saaremaa rallit juhtimas tänavused veoautode klassi meistrid Taavi Niinemets - Marco Prems (GAZ 51A).

Ralli jätkub laupäeval, mil on kavas seitse kiiruskatset. Esimene võistlusauto alustab arvult neljandat kiiruskatset kell 8.48. Ühtekokku läbitakse laupäeval 92,07 katsekilomeetrit. 47. Silveston Saaremaa ralli võitjaid saab Kuressaare keskväljakul asuval poodiumil tervitada laupäeval kell 18.