Kliki siia Kliki siia
Missugusele rallisarjale pöörad enim tähelepanu?
Vasta | Tulemus
Saada teade
Partnerid
autovaruosadonline.ee
www.veoautodevaruosad.com
Autodoc.ee
Topvaruosad.ee
RexBo.ee
top1autovaruosad.ee
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
timoanis.eu
rallifotod.eu
autod.ee
 
 
 
Aivar Ojaperv
24. mai 2015 16:03
Loe kommentaare (0)
Trüki lehekülg
 Foto: Rando Aav

Tapa autokrossirada valmistub Balti meistrivõistlusteks

Lääne-Virumaal Tapal peetakse 13. juunil Balti meistrivõistluste avaetapp veoautokrossis, kuhu korraldajad ootavad umbes 30 osalejat, lisaks kümmekonda veteransportlast, kes kihutavad võistlusvälises programmis.

Tapa autokrossirajal on veoautokrossi sõidetud alates 1995. aastast ja mõne üksiku erandiga on seal Eesti meistrivõistluste etapp toimunud igal järgneval aastal. Kuna on olnud hooaegu, mil Tapal on Eesti või Balti sarjas võisteldud hooaja jooksul ka kahel korral, siis on see rada võõrustanud kaugelt üle 20 võistluse. Tegemist on kõige järjepidevamalt kasutatava autokrossirajaga pärast Eesti taasiseseisvumist.

Mis on sel aastal teisiti?

Viimased 15 aastat on Tapa krosside eestvedajaks olnud Mart Kork, kes omal ajal ise veoautokrossis meistrivõistluste medalini jõudnud ja pole kiivrit lõplikult nurka visanud tänase päevani – väga võimalik, et 13. juunil on ta oma GAZ-iga taas rajal. Et asi igavaks ja rutiinseks ei muutuks, on ta pea igal aastal teinud rajale mõne uuenduse. Selle aasta võistluseks on valminud uus stardikoridor ja paaril eelmisel aastal põnevust pakkunud "jokkeriring" on kolinud samuti teise kohta.

"Autode kiirus on kasvanud ja vana stardisirge ning sellele järgnenud 90-kraadine kurv kippusid ohtlikuks muutuma," põhjendas ta. "Pealtvaatajaile on muidugi põnev, kui keegi avarii teeb või katusele paiskub, aga see ei saa olla korraldaja eesmärk – parem ikka, kui kõik autod rajal püsiksid."

"Loodan, et uus stardikoht on hea veel selle poolest, et raja esimesed meetrid on nüüd parima pealtvaatamiskoha vahetus läheduses – publikul on hea ja ohutu stardirüsinat jälgida. Samuti on raja esimesel sadakonnal meetril laiust maa ja ilm, nii et kõik autod mahuvad sinna korraga ära ja keegi ei saa kurta möödasõiduvõimaluste üle."

Rada peab aga tõesti lai olema, sest korraldajad loodavad, et kolmes võistlusklassis (veoautod GAZ 51/52 ja 53 ning veobagid) tuleb kokku rajale vähemalt 30 autosportlast, mis tähendab, et konkurents on igas sõidus tihe.

"Lisaks eestlastele ootame 6-7 autot Lätist," märkis Mart Kork. "Ega neid palju rohkem enam seal alles olegi, kuid samas on nad aktiivsed ja just nende initsiatiivil korraldatakse Balti sarja. Lätlased korraldavad, aga neljast etapist kolm sõidetakse Eesti radadel, sest nende endi rajad sobivad rohkem sõiduautodele, mille kross on seal ülimalt populaarne, ja nõnda peavadki nad võistlemas käima põhiliselt Eestis."

Mis on jokker?

"Jokkeri" ehk põhiringile lisanduva rajaosa idee pärineb sõiduautode rallikrossi üleilmsest sarjast. Kork nägi seda omal ajal televiisorist ja Tapal katsetati ideed juba oma 10 aastat tagasi ühel mitteametlikul võistlusel. Hiljem lisati selline uuendus ka Eesti sõiduautode rallikrossi juhendisse ja kolm aastat tagasi hakati "jokkerit" kasutama ka Eesti veoautokrossi meistrivõistlustel.

"See teeb asja põnevamaks, lisaks kiirele sõidule peab võistleja olema ka hea taktik," põhjendas Kork. Nimelt tuleb igal võistlejal igas sõidus käia üks kord "jokkeris", aga Tapal näiteks lisab see ringiajale umbes 15 sekundit. Millal "jokker" läbida, on võistleja vaba valik, kuid ta peab arvestama, et seal viibimise ajal pääsevad konkurendid temast mööda ja sealt väljudes võib aeglasema konkurendi taha "karpi" jääda. Näiteks kaks aastat tagasi minetas Tapal "jokkeri" tõttu oma esikohavõimaluse lätlane Andris Jurciņš, kes läks sinna taktikaliselt valel ajal, pärast väljumist jäi talle üks aeglasem konkurent ette ja läänevirulasel Marko Tiinasel õnnestus seetõttu napsata magus võit.

"Selleks aastaks ehitasime uue jokkerilõigu – nüüd on see otse publiku silme ees, igaühel on lihtne arvet pidada, kes seal käis või ei käinud," selgitas Kork. "Ainuke probleem on selles, et võistluskiirusel läbimist pole veel õnnestunud proovida – veoautokrossis oleks ideaalne, kui jokker pikendaks ringi 15 sekundi võrra. Aga jõuame veel ja kui vaja, saab Selle kas kiiremaks või aeglasemaks teha."

Eesti meistrivõistlused juba alanud

Kui Balti meistrivõistluste arvestuses on Tapa veoautokross hooaja esimene, siis Eesti meistrivõistluste punktide järel on mehed (ja tegelikult ka üks naine) juba käinud. Talvel võrumaal Matsi krossirajal toimunud etapi võitis GAZ 53 pärast paari vaheaastat rajale naasnud võruke Sigmar Tammemägi, autol GAZ 51 oli aga kiireim mullune Eesti meister, läänevirulane Marko Tiinas.

Veoabagid alustavad Eesti hooaega Tapal.

Omaette nähtus veoautokrossis on Võrumaa neiu Tuuli Pilv, kes ei pelga sel mehisel alal meestega võrdsetes oludes võistelda. Talvisel etapil oli ta neljas, sama koha sai ta ka eelmise hooaja viimasel etapil, kuigi oli väärt ka kõrgemat: tema sõidu rikkus ära üks ringiga jalgu jäänud meeskonkurent.

Tuuli on pärit läbi ja lõhki veokameeste seltskonnast – tema isa Avo Pilv omab veoautokrossis legendi staatust (võitis 2000ndate alguses üle 10 etapi järjest), samuti kuulub Eesti parimate sõitjate hulka tema elukaaslane Ott Kevvai. Tapa võistlusega ongi see probleem, et kumb - kas Tuuli või Ott? – rooli istub, sest selle aasta võistluslitsents on neil välja võetud mõlemal, aga võistlusautosid on peres hetkel teadaolevalt vaid üks. Kusjuures sama GAZ peab terveks jääma ka pärast ametlikku võistlust, sest selle lõppedes tulevad rajale veteranid ja mis veteranide võistlus see oleks ilma Avo Pilveta?
Artikli juurde
11.10.2021
Saaremaa ralli võitsid Georg Gross ja Raigo Mõlder
Artikli juurde
11.10.2021
Ken Torn päästis saarlastele rallil teise koha
Artikli juurde
15.10.2021
Järgmine Estonia ralli sõidetakse traditsioonilisel ajal
Uudiste arhiiv
Artikli juurde
Subaru Forester 2,0 XE
Varasemad ülevaated
15.10.2021
Saaremaa ralli 8-9.10.21 (0)
07.10.2021
Saaremaa ralli test 6.10.21 (0)
27.09.2021
Läänemaa rahvaralli 25.09.21 (0)
Viimati lisatud albumid
Viimati uuendatud albumid
14.10.2021 23:54
SAAREMAA RALLY 2021 (3)
11.10.2021 11:12
Saaremaa54rally2021 (1)
03.10.2021 18:21
A1M Tehvandi rahvasprint 2021 (0)
26.09.2021 22:57
Eesti MV rallikrossis 2021 6 etapp (1)
20.09.2021 08:05
Viru ralli 2021 (3)
Vaata foorumiteemasid
 
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia