24. veebruar 2019 19:42

Lauri Kotkas saavutas rahvarallil oma esimese üldvõidu

Pandivere rahvarallil pääseb rajale 101 võistluspaari

1998. aastal Paldiskis toimunud rallikrossil oma autosportlase karjääri alustanud tallinlane Lauri Kotkas lõpetas sel laupäeval sõidetud Pandivere rahvaralli absoluutvõitjana. "Võidu tagas stabiilne sõit," usub ta.

23. veebruari õhtul finišeerisid rahvarallil "Pandivere talv 2019" võitjaina Lauri Kotkas ja Karl Koort (Mitsubishi Lancer Evo 9). 15,7 sekundiga edestasid nad teise tulemuse kirja saanud võistluspaari Martin Vaga - Joosep Ausmees (Mitsubishi Lancer Evo 8), kes said 20-sekundilise karistuse, kui hilinesid ajavõtukontrolli 2 minutit. "Konkurents oli tihe! Martinil oli probleem ja ta sai trahvi, siis läks natukene lihtsamaks," lausus Kotkas. "Aga kuidas võit tuli? Sõitsime stabiilselt, tegime oma sõitu. Tingimused olid siiski tohutult keerulised. Kui ühes kurvis autol oli pidamist, siis järgmises ei pruukinud seda enam olla. Kus oli näha, et saab vajutada, seal võtsime riske."

32-aastane rallivõitja ei ole võistluse korraldustiimi liikme Andri Sirbi kinnitusel sugugi "mees metsast", vaid juba läinud aastal kiiret sõitu teinud autosportlane. Lauri Kotkas täpsustab, et rahvarallidel osalemise idee tekkis neil pundiga, kuhu kuuluvad suuremas jaos saarlased. "Aprillis tuli idee. Et meil on pundis 5 Evot, sai otsustatud võistlema hakata, et milleks meil need autod siis on," avas ta tausta. Esimese sõidu neljarattaveolise Mitsubishi Lanceriga tegi Kotkas mullusel Kihelkonna rahvarallil Saaremaal. Päris esimesed võistlused jäävad Lauri Kotkasel paarikümne aasta tagusesse aega. "1998. aastal Paldiski rallikrossil noorte masinaklassis alustasin. Esimese võiduni jõudsin 2001. aasta Vasalemma rallikrossil," meenutas Lauri Kotkas, kellele tollal olnud konkurentideks näiteks nii Kert Uus kui ka Martin Rauam.

4WD klassis oli sedakorda võistlustules 10 autot. Kolmanda kohaga lõpetasid ses arvestuses äsjase ralli Heiti Mitt - Kadri Vares (Mitsubishi Lancer Evo 10). Neid jäid võitjaist 12 kavas olnud kiiruskatse kokkuvõttes lahutama 43,4 sekundit.

Väga kiired olid sel korral noorteklassi võitjad. Nii J16 kui ka J18 klassi parimad lõpetasid taliralli üldarvestuse kümne parema hulgas. Kuni 18-aastaste vanuserühma võitjad Kevin Kärp - Marek Mändla (Honda CRX VT) olid vastavalt üheksandad ja kuni 16-aastaste arvestusklassis esikoha võitnud Jaspar Vaher - Avo Vaher (Honda Civic) kümnendad.

Kõige osavõtjaterohkemas, üle 1,8-liitrise mootoritöömahuga kaherattaveoliste autode arvestusklassis teenisid võidu välja Juuru tehnikalklubi mehed Tarmo Lee - Tõnu Nõmmik (BMW 325). Kuni 1,8-liitrise kubatuuriga autode klassis võitsid Mirko Kaunis - Kristjan Lepind (Honda Civic).

SU klassis võitsid Ivar Burmeister - Rauno Jüriado (VAZ 2105) ning M&L liiga arvestuses Heido Tinno - Veiko Vilu (IZ 412).

Naiste arvestusklassis saavutasid ülekaaluka võidu Maria Roop ja Jaanus Tobias (Seat Ibiza), kes edestasid lähimaid rivaale ligemale kahe minutiga.

Rallit alustas 100 võistluspaari, neist finišeeris 90. Andri Sirp ütles, et võistlus läks ladusalt ja katkestajaidki oli suhteliselt vähe. "Oli ainult üks väljasõidu tõttu katkestamine," sõnas ta ja lisas, et võistluse korraldajad tänavad toetajaid ja osalejaid.