Kliki siia Kliki siia
Kas 2021. aasta autoralli MM-sarjas pakkus põnevust?
Vasta | Tulemus
Saada teade
Partnerid
www.veoautodevaruosad.com
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
rallifotod.eu
autod.ee
 
 
 
Rauno Paltser
22. juuni 2022 10:45
Loe kommentaare (0)
Trüki lehekülg
 Foto: Kalev Lilleorg

Esitleti raamatut "Eesti autoralli ajalugu I osa: 1921–1985"

 Loe lisaks
Ilmus Eesti autoralli ajaloo esimene köide

Tallinnas, Ülemiste Sportlandis esitleti 21. juunil raamatut "Eesti autoralli ajalugu I osa: 1921–1985". Esitlusel tehti ülevaade sellest, et kuidas sündis idee raamatu koostamiseks, millised olid eesmärgid ja mis sai tehtud.

Raamatu on kokku pannud Urmas Roosimaa ja Indrek Rand, Madis Kers, Karli Pikk, Alar Hermanson ja Olaf Suuder.

Lisaks raamatu autoritele olid kohal ja meenutasid enda põnevaid seikluseid ralliradadelt Eesti legendaarsed rallisõitjad Uno Aava, Indrek Lasseron, Joel Tammeka, Hardi Mets ja Raido Rüütel.

Paljude kohaletulnute seas olid Eesti autoralli ajaloo talletamist tunnustama tulnud ka Eesti Autospordi Liidu president Toivo Asmer, Mootorispordi Muuseumi MoMu eestvedaja Arno Sillat, WRC Rally Estonia direktor Urmo Aava, raamatu ilmumist toetanud inimesed jpt.

Raamatu "Eesti autoralli ajalugu I osa: 1921–1985" eestvedaja ja autor Urmas Roosimaa: "Kui keegi teab, et ta isa, vanaisa või tuttav sõitis omal ajal rallit ja pole enne kuskilt selle kohta andmeid leidnud, siis suure tõenäosusega on nüüd see info kaante vahel. Teine asi on huvi ralliajaloo vastu – kust me tegelikult tuleme. Kui täna on inimene avastanud, et autoralli paneb ta südame põksuma, siis usun, et laiem seltskond ei tea fakte, mis on kunagi toimunud. Eesti autoralli on olnud hästi varjatud saladus, millest kõik natukene midagi teadsid ja mäletasid, kuid üldpilti pole kellelgi ette näidata. Tobe oleks olnud kogutud materjal seisma jätta. Raamatud on tehtud missioonitundega. Kui sul on ala, millele oled andnud sõrme, kuid see on võtnud terve käe, siis see on kummardus sellele alale ja soov jagada seda tulevaste põlvedega. See tuli ära teha."

Eesti autoralli legend Uno Aava: "Minu jaoks see raamat on pool elu, sest kui ma raamatu teen lahti ja vaatan alates 1958. aastast, kui ma võtsin osa esimesest rallist ja kuni aastani 1988, kuni ma olin tegev, siis kõik need nimed, keda ma loen raamatust tulevad meelde, need inimesed, nende inimeste näod ja nende ütlused. Minu jaoks on see nostalgia. Võin istuda ja raamatu ette võtta ning mõelda, et kuidas oli see ralli, kuidas sai organiseeritud mõni teine. See on minu jaoks väga tähtis raamat."

Raamatu "kaanestaar" Joel Tammeka: "See on praktiliselt olnud minu elu helgem ja ilusam pool, kus me tegime seda mida me tahtsime ja see pakkus tohutult rõõmu. Pärast töö käigus tegin samuti, mis mulle meeldis ja tahtsin, kuid valikud olid teised. Kui Urmas Roosimaa mulle rääkis, et tal on selline plaan, siis ma arvasin, et kes seda ikka teeb ja veel mitte finantskasumi saamise eesmärgil vaid fanatismist autoralli vastu, kuid tehtud see sai. Tublid mehed!"

Enim NSVL medaleid võitnud Eesti rallisõitja Hardi Mets: "See raamat tähendab kingitust meile kõigile, kes me kunagi sõitnud oleme. On väga huvitav vaadata andmeid mida ise ei mäletagi ja ainult müts maha meeste ees, kes sellega tegelesid. Suured, suured tänud selle eest. See toob meie aja jälle esile ja elad taas kusagil võidusõidus."

Eesti Autospordi Liidu juhatuse esimees Janis Kaal: "Autosporti on alati edasi viinud positiivne fanatism ja entusiasm. Just sellelt pinnalt sündinud ja tohutut asjaomaste panust nõudnud teos jääb vääriliselt märkima meie paraadala pikka ja sündmusterohket ajalugu. Raamatu koostajate initsiatiivi ja ettevõtlikkuseta ei suudaks me oma minevikku nõnda ulatuslikult talletada ja Eesti Autospordi Liidul on rõõm siin ulatada oma abikäsi. Tõsi on see, et kirjapanemist ootab autoralli alates 1986. aastast ja kindlasti soovime toetada ka selle värvika ajastu talletamist. Jõudu selleks koostajatele!"

Estonia ralli direktor Urmo Aava: "Kui vaatame viimast 30 aastat, siis me oleme päris professionaalseks muutunud info ja füüsiliste autospordi objektide talletamises. Võtame Arno Sillati poolt veetava MoMu või Indrek Ilometsa Ralliaasta raamatu, mis on tänaseks EAL vedamisel muutunud Autospordi aastaraamatuks. Ralli ajaloo mõttes oli väga suur tükk puudu ja Urmase tiim võttis selle kenasti ühe raamatuga kokku. Teine raamat jõuab täpselt sinna 2002. aastasse, kus edasine ajalugu juba kaante vahel olemas. Ma arvan me võime uhked olla ja ma ei usu, et neid riike väga palju on, kus selline raamat on tehtud ja paljudes riikides saaks see raamat väga lühike olema. Mina autosportlasena ja autospordi fännina olen väga uhke."

Raamatut on võimalik soetada Estonia ralli veebipoest ja Eesti Autospordi Liidu kodulehelt.
Artikli juurde
29.06.2022
Liepāja rallil stardib tänavu hulgaliselt eestlasi
Artikli juurde
29.06.2022
Rallikrossi lisandub SuperCar-klassi sõitjaid
Artikli juurde
27.06.2022
Keenia MM-ralli neli parimat positsiooni hõivasid Toyotad
Uudiste arhiiv
Artikli juurde
Subaru Forester 2,0 XE
Varasemad ülevaated
20.06.2022
Hiiumaa 1+1 RS (0)
06.06.2022
Lääne-Eesti rahvaralli 4.06.22 (0)
01.06.2022
Laitse rallikross 22.05.2022 (0)
Viimati lisatud albumid
Viimati uuendatud albumid
29.06.2022 19:32
FIA ERC TET Rally Liepaja 2022 (0)
25.06.2022 20:30
Misso Karikas 2022 (0)
22.06.2022 15:31
Keenia WRC ralli 2022 ennutus (0)
10.06.2022 17:09
Tarvastu Karikas 2022 4.etapp, L-E Karikas (0)
04.06.2022 22:57
LÄÄNE - EESTI RAHVARALLI 2022 (0)
Vaata foorumiteemasid
 
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia