Rauno Paltser
10. oktoober 2023 19:24

Kõik Rally Star'i võistluspaarid jõudsid ralli finišisse

Nädalavahetusel sõidetud Saaremaa rall kuulus rahvusvahelise autoliidu FIA Rally Star'i programmi. Kunagi enne ei olnud Eestis startinud võistlejaid Lõuna-Aafrikast, Omaanist ja Peruust.

Võistlus pakkus madala õhutemperatuuri, kohati väga tugeva vihma ja tormituule tõttu väljakutset avameetritest kuni finišini. Rally Star'i kuuele võistluspaarile oli see senise hooaja kõige suuremaks väljakutseks, millest osalejad suurepäraselt välja tulid, lõpetades kõik 12 sõidetud kiiruskatset ja läbides 124,76 katsekilomeetrit.

Iga rallipaar sai võistlusel kasutada ainult 10 Pirelli K6 keskmise seguga rehvi. Selliseid rehve kasutatakse juunioride MM-sarjas (JWRC). Selles rallisarjas saab neli kiiremat rallitähte treeninghooaja lõppedes osaleda.

Noortele rallimaailma tulevikulootustele oli Saaremaale kaasa elama tulnud ka FIA Sport Europe asepresident Anna Nordkvist, kes liitus Saaremaa rallil FIA Rally Star'i meeskonnaga, et jälgida sõitjate edusamme ja pakkuda täiendavat tuge. Eesti Autospordi Liit ja võistluse korraldaja Saaremaa Ralli MTÜ andsid oma väärtuslikku abi.

Neljandal treeninghooaja rallil ehk teisel kruusal toimunud võistlusel registreeriti rallitähted Rally3 autode arvestusklassi EMV3. Romet Jürgenson näitas koos Siim Ojaga nii mõnelgi katsel parimat aega.

Euroopa finaali võitja Jürgenson pidi küll avakatsel konkurendi paremust tunnistama, kuid võitis järgneva ja lõpetas avapäeva EMV3 klassi liidrina. Eestlane hoidis liidrikohta kuni Undva kiiruskatse teise läbimiseni, kui ta rehvi lõhkus ja ratta vahetamisega üle kolme minuti kaotas. Suur ajakaotus tähendas EMV3 arvestuses kukkumist kuuendaks ja Rally Star'i arvestuses kolmandaks. Nelja järelejäänud katsega tõusid eestlased EMV3 üldarvestuses koha võrra ja lõpetasid võistluse Rally Star'i arvestuses teisena.

Kaheksanda katse järgselt tõusid Rally Star'i arvestuses esikohale Jose ‘Abito’ Caparo - Willy’ Guillermo Sierra Ovalle, kuid ka nemad ei pääsenud kolm katset hiljem rehvipurunemisest. Peruulased ei kaotanud küll nii palju aega, kui eestlased, kuid puhta sõiduga nad eestlasi järgnevatel kiiruskatsel edestada ei suutnud ja lõpetasid Saaremaa ralli 6,5-sekundilise kaotusega meie võistlejate seljataga.

Saaremaa rallil kuulus Rally Star'i arvestuses esikoht võistluspaarile Taylor Gill - Daniel Brkic. EMV3 arvestuses oli nende koht neljas. Jürgensoni ja Ojat edestasid nad lõpuks 23,4 sekundiga.

FIA Rally Star'i projektijuht Jérôme Roussel: "Pärast väga rasket, märga, külma ja tuulist Saaremaa rallit on au õnnitleda kõiki kuute meeskonda, kes ralli lõpetasid. Kui ma vaatan katkestajate arvu ja ilmast tingitud olusid, ei saanud seda saavutust ralli alguses iseenesestmõistetavana võtta ja meil on selle üle väga hea meel. Rometil pole küll suuri rallikogemusi, kuid ta on Eestist ja ütles, et pole kunagi nii rasket rallit sõitnud. Kokkuvõttes oli see väga positiivne nädalavahetus ja aitäh FIA Sport Europe asepresidendile Anna Nordkvistile meeskonna toetamise eest. Oli tore, et ta meiega koos oli ning samuti oli tore, et Eesti Autospordi Liit ja korraldajaklubi Saaremaa Ralli meid väga soojalt vastu võtsid. See on väga hästi korraldatud üritus ja see oli ideaalne koolituseks, kui arvestada seda, mida need kuus noort FIA Rally Stari sõitjat sel nädalavahetusel kogesid."

Rallitähtede hooaeg jätkub 20.-21. oktoobril Hispaania kruusal, kui sõidetakse RallyRACC. Hooaja lõpetab 9.-11. novembril sõidetav Lausitzi ralli (kruus), mille järel selguvad neli parimat FIA Rally Star'i pilooti, keda ootab hooajal 2024 ees osalemine juunioride MM-sarjas. Kõik kulud selleks katab rahvusvaheline autoliit FIA.