Viljandis avatakse fotonäitus «Veoautokross läbi aegade»

Kogenud veokamees Gunnar Orav naaseb rajale

Veteranide parimaks osutus vana tuttav Orav

Gunnar Orav. Foto: Taavi Koha
Veoautokrossi meistrivõistlustel napilt neljandaks jäänud tartlane Gunnar Orav valiti konkurentide poolt Hooaja Tegijaks 2003. Tapa Plekikiisu spordipäeva autokrossi võitsid Avo Pilv ja Olev Helü.

Hooaja Tegija 2003 on Tapa krossiklubi Plekikiisu eriauhind, mille omanikuks võis saada veoautokrossiga seotud tegelane, kelle valisid välja krossimehed ise. Tänavu oli auhinnaks tammepuust 15-kilone karikas, mis pakust välja lõigatud ja viimistletud vaid mootorsae abil.
Suurimad kandidaadid tiilile olid meistrivõistluste neljas mees Gunnar Orav ning tänavune meister, Haanjamaa mees Avo Pilv. Orava kiituseks mainiti asjaolu, et tegemist on väga visa mehega, kes tõestas, et hästi ja kiiresti võib sõita ka nn "tavalisel" GAZ-il, Pilve puhul piisab aga iseloomustuseks vaid paarist sõnast - tegemist on ju meistriga.

Lõplikul hääletamisel edestas Orav Pilve vaid kahe häälega, kuid ometigi olid kõik asjaosalised rahul – tiitel läks õigele mehele.
Hooaja Tegija auhind anti välja Plekikiisu spordipäeval, mis algas isevärki autokrossiga, jätkus saalihokiga ning lõppes peoga.

Krossivõistluse starti kogunes 11 tegevsõitjat, 8 veterani ja 4 bagimeest. Kõigepealt üllatasid korraldajad võistlejaid vigursõiduga. Ühekaupa startides pidid võistlejad vingerdama rehvide vahel ja nii mõnigi mees nägi sellega kurja vaeva. Aga suured meistrid jäid suurteks sellelgi alal – absoluutselt parimaid aegu näitasid ei keegi muu kui Orav ja Pilv. Hästi sõitis vigurit ka Marek Kõbu ning veteranide klassis startinud Alar Kuus ja Timo Kihulane. Seevastu mitmed nooremad mehed kulutasid rajal poole rohkem aega kui võitjad.

Võistluse (vigursõit pluss kaks ühisstarti krossirajal) võitis tegevsportlaste arvestuses Avo Pilv. Pilv, kes enne krossirajale minekut õhku visati ja kelle autole meistriseisusele vastav number "1" kleebiti, näitas, et kui õige mees on roolis, siis ei aita ka "kunstlikud takistused". Nimelt lähetasid korraldajad võistlejad viimasesse starti pööratud järjekorras – paremad mehed tagant ja autsaiderid eest. Pilvel kulus sellisest olukorrast väljarabelemiseks vaid poolteist ringi – siis oli ta Silver Tammemägi järel juba teine ja kolme võistlusetapi kokkuvõttes kindel võitja.

Pilve järel sai teise koha ei keegi muu kui Gunnar Orav ning kolmas oli Silver Tammemägi (ei ole mees klassi vahetanud, Tapal sõitsid GAZ 51/52 ja 53 lihtsalt ühises arvestuses).

Veteranide võistluses oli rajal korraga kolm eksmeistrit, neist tuntuim ja tituleerituim Allain Karuse. Vigursõidu järel hõõrus Karuse käsi – esikohta sellest küll ei tulnud, aga konkurendid olid püütavad. Sigmar Tammemägi autol võistelnud valgalane võitiski esimese krossistardi ning läks viimasesse sõitu vastavalt juhendile viimasena.

Karusele sai aga pööratud stardijärjekord saatuslikuks. Konkurentidest möödumisel juhtus väike sõiduviga ning Karuse auto nina sai kannatada. Mees tuli rajalt korraks maha, käis boksis ventilaatori rihma vahetamas, ning võitjaks osutus hoopis veoautokrossi 2001 aasta meister Olev Helü Võhmast. Teise koha sai 90-ndate lõpus veoautokrossi meistriks pärjatud Alar Kuus ja Karuse oli vaatamata viperusele kokkuvõttes kolmas.

Dzhinn sai aga Tapal pudelist välja lastud ning see korraldajate salaplaan oligi. Vanad sõidumehed said taas võidusõidu maitse suhu ning kuna uus klass GAZ 53 tundub vähemalt esialgu suhteliselt odav ning võrdne olevat, on nii mõnigi mees rajale tagasi tulemas. Allain Karuse andis kindla lubaduse, et järgmisel aastal on tema punavalge A-Karuse AMK sümboolikat kandev GAZ 53 stardis, sama plaani haub Alar Kuus, kes tänavu Golfiga sõiduautokrossi sõitis. Tagasitulijaid on mitmeid teisigi.

Bagide pisut hõredat konkurentsi ilmestasid lätlased. Bruno Leimanis sõitis sel korral küll veoautol, aga tema bagi roolis oli Venz Kabers, kes järgmiseks aastaks pidigi sinna jäämagi. Uustulnuk sai kolmanda koha, Dainis Leimanis teise ja võitja oli Andrus Tiideberg.

Mehhaanikud vahetasid samal ajal blokikaant ning lidusid, 20-liitrine kanister käes, võidu. Kokkuvõttes tuli võitjaks Riho Teidla, teine oli Raivo Niitsalu (kes just blokikaane vahetusel suurt meisterlikkust ja kiirust näitas) ning kolmas Siim Teidla.

Spordisaalis läks Eesti-Läti-Võru-Tapa nelikmaavõistluseks. Saalihoki poolfinaalis kaotas Kuido Klooreni fännklubi EMC vihase heitluse järel lätlastele 0:2, Plekikiisu alistas Autosportlased alles mängujärgse penaltiseeriaga (normaalaeg 2:2 viigis).

Finaalis otsustas kurb asjaolu, et üks lätlane mängis kunagi jäähokit. Tapa Plekikiisu oli küll taktikaliselt tugevam, ründas mõtestatult, kuid seda hokimehest lätlast, kes võimeline ühest saali otsast teise triblama, kinni ei saanud. Lätlaste 2:1 eduseisul tormas Plekikiisu nagu Eesti jalpallikoondis pea ees rünnakule ja läks nagu sellistel puhkudel ikka läheb – lätlased võitsid 4:1 ja said preemiaks kasti õlut.