Kliki siia Kliki siia
Kas 2021. aasta autoralli MM-sarjas pakkus põnevust?
Vasta | Tulemus
Saada teade
Partnerid
www.veoautodevaruosad.com
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
rallifotod.eu
autod.ee
 
 
 

24. jaanuar 2008 15:04
Loe kommentaare (0)
Trüki lehekülg

2008. a rahvaralli ja rahvasprindi tehnilised tingimused

Kehtib alates 01.01.2008

1. MÄÄRATLUS

Kasutada võib kõiki kehtivat tehnoülevaatust omavaid M1- ja N1-kategooria (ainult Moskvich liiga autod) kinnise kerega 2WD ja 4WD sõidukeid (sõidukid vastavuses kehtiva Liiklusseadusega). Moskvich Liiga autod peavad vastama Moskvich Liiga kehtivatele tehnilistele tingimustele (ML Standard).

Kehtiva EAL tehnilise kaardiga sõidukite kasutamine on lubatud ainult klassides 4WD (ainult rahvasprintidel) ja 2WD Sport (rahvasprintidel ja noortesprintidel klassides V16 ja V18). Sealjuures peavad EAL kaarti omavad 4WD ja 2WD Sport (sh V16 ja V18) autod vastama minimaalselt kehtivatele E-rühma tingimustele. Rahvarallidel on EAL tehnilist kaarti omavate 4WD ja 2WD Sport autode kasutamine keelatud (v.a klassis V18 2WD EAL tehnilise kaardiga autod).
Kõik muudatused, mida konkreetselt pole lubatud, on keelatud!
Automudeli määratlusel lähtutakse auto VIN koodist ja tüübi kinnitusest.

2. LUBATUD MUUDATUSED ja TÄIENDUSED

2.1 Mootor
2.1.1 Mootorit ei või asendada teise automargi mootoriga (lubatud koos vastava märkega auto registreerimistunnistusel).
2.1.2 Algset kubatuuri võib muuta hülssides, puurides või kolvikäiku muutes.
2.1.3 Autode kubatuur võib olla maksimaalselt 2,5% suurem klasside täpsusnormidega võrreldes (s.t. klassis 1600 cm on lubatud sõita kuni 1640 cm).
2.1.4 Väljalaskesüsteem peab olema algne ja konkreetsele automudelile autotootja poolt ettenähtud (sh. väljalaskekollektor, katalüsaator, summuti). Lubatud on kasutada mitteoriginaalseid summuteid tingimusel, et summuti toru läbimõõt ja summuti püttide ja resonaatorite välimus (mõõt, kuju, tööpõhimõte) peavad säilima algsed, nagu konkreetsele automudelile autotootja poolt ettenähtud. Juhul, kui autol on autotootja poolt ettenähtud katalüsaator, peab see olema töökorras. Summuti müratase peab vastama Eesti Vabariigis kehtivale keskkonnaministri määrusele.
2.1.5 Väljalaskesüsteem peab olema terve, lekketa ja vigastusteta.
2.1.6 Heitgaasid peavad olema vastavuses hetkel Eesti Vabariigis kehtiva keskkonnaministri määrusega, mis kajastab M1 sõidukite heitgaasi norme. Klass 4WD autod peavad olema kooskõlas autoralli A-rühma vastavate nõuete ja tingimustega, mis on määratletud FIA VM lisa J Art.255 p.5.1.16.
2.1.7 Nukkvõllid ja nukkvõlli rattad peavad olema algsed ja konkreetsele automudelile autotootja poolt ettenähtud (v.a punkti 2.1.1 puhul).
2.1.8 Sisselaskesüsteem peab olema algne ja konkreetsele automudelile autotootja poolt ettenähtud (v.a punkti 2.1.1 puhul). Sisselaskesüsteemi alla kuuluvad kõik auto õhuvoolu vahendavad või reguleerivad komponendid. Keelatud on eemaldada sisselaskesüsteemi komponente (sh. õhutorud, õhufiltri korpus). Lubatud on kasutada mitte-originaalset filtreerivat elementi.

2.2 Jõuülekanne
2.2.1 Peaülekanne, käigukasti ülekanne, käigukasti korpus ja diferentsiaal peavad olema algsed ja konkreetsele automudelile autotootja poolt ettenähtud. Diferentsiaal blokeeringu kasutamine on keelatud, välja arvatud juhul, kui autotootja on tootnud konkreetse auto diferentsiaal blokeeringuga. 100% blokeering on igal juhul keelatud!

2.3 Vedrustus
2.3.1 Vedrustuse tüüp peab säiluma - kasutada võib ainult konkreetsele automudelile autotootja poolt ettenähtud tugivarsi ja õõtshoobi.
2.3.2 Vedrude tüüp ja tegevuspõhimõte peavad säiluma, kuid võib paigaldada jäigemaid vedrusid.
2.3.3 Stabilisaatorid on vabad, ka juhul, kui nad on vedrustuse osadeks.
2.3.4 Kõik vedrustuse ja veermiku komponendid peavad olema tehniliselt korras ja lõtkudeta.

2.4 Veljed ja rehvid
2.4.1 Keelatud on kiilasrehvid (slikid). Kiilasrehviks loetakse ka rehvi, mille vulkaniseeritud mustri sooned moodustavad vähem, kui 17% veerepinna pindalast.
2.4.2 Keelatud on igasugune rehvi turvisemustri lõikamine ja lõigatud rehvide kasutamine (v.a klassides 2WD Sport, 4WD, V16 ja V18).
2.4.3 Rehvi turvisemustri sügavus peab olema vähemalt 1,6 mm vähemalt 75 % veerepinnast ja seda kogu võistluse jooksul.
2.4.4 Rehvidel ei tohi olla üheski kohas mehhaanilisi vigastusi ega koordi paljandeid.
2.4.5 Jääl ja lumel sõidetavatel etappidel võib võistlusjuhendiga lubada naastrehvide kasutamist. Klassid 4WD; 2WD-SPORT; V16 ja V18 võivad kasutada Rootsi MM / FIA talirehve, mis vastavad järgnevatele tingimustele:
1) naastud peavad olema kõvast materjalist, teritamata, silindrilise kujuga
2) naastu põiklõige peab moodustama kogu naastu ulatuses täisringi
3) naast ei tohi olla torujas, seest õõnes ka mitte kulununa
4) tüve osa läbimõõt kuni 9 mm
5) naastu keskosa kõvasüdamiku läbimõõt on vähemalt 2,5 mm. Südamik peab olema silindriline, homogeenne ja lamedalt lõigatud
6) naastu pikkus kuni 20 mm
7) naastu kaal on kuni 4,0 grammi
8) naastud tuleb rehvile kinnitada väljastpoolt
9) naastude arv on kuni 20 tk. rehvi veerepinna ümbermõõdu iga vabalt valitud pikkusdetsimeetri kohta.
Klassides MOSKVICH; 2WD-A; 2WD-B; NAISED, J16 ja J18 kehtivad naastrehvidele järgmised piirangud:
1) kui M1 ja N1, kategooria sõidukil kasutatakse naastrehve, peavad naastrehvid olema sõiduki kõikidel ratastel.
2) naastude arv rehvis ei tohi olla suurem kui:
rehvis, mille velje läbimõõt on =<13" – 90
rehvis, mille velje läbimõõt on =<15" – 110
sõiduauto rehvis, mille velje läbimõõt on >15" – 130
ülejäänud rehvidel – 150
3) sõidukil kasutatavates naastrehvides ei tohi naastude arv erineda rohkem kui 25% võrreldes suurima naastude arvuga rehviga;
4) naastud peavad asetsema rehvis nii, et rehvi keskel on vähemalt 1/3 veerepinna laiusest naastamata.
Uutel naastatud M1 ja N1 kategooria sõiduki rehvidel ei tohi naastud rehvi pinnast välja ulatuda rohkem kui 1,2 mm. Kasutuses olevatel naastatud M1 ja N1 kategooria sõiduki rehvidel ei tohi naastud rehvi pinnast välja ulatuda rohkem kui 2,0 mm.
5) rehvide naastamiseks võib kasutada naaste, mille staatiline torkejõud ja mass ei ole suuremad kui:
M1 kategooria sõidukil – 120 torkejõud N ja mass 1,1 g või torkejõud 100 N ja mass 1,4 g;
N1 kategooria sõidukil – torkejõud 180 N ja mass 2,3 g;
Naastul võib olla ainult üks tipp ja see ei või olla terav ega torujas;
2.4.6 Keelatud on kasutada rehvisoojendajaid ja rull-pinke.

2.5 Kere ja elektrisüsteem
2.5.1 Kere kandevkonstruktsiooni ja keredetaile ei tohi ümber ehitada ega muuta. Kergendamised ja muudatused, mida ei ole konkreetselt lubatud, on keelatud.
2.5.2 Auto sisene polsterdus, armatuur ja muud ettenähtud detailid peavad säiluma algsed ja konkreetsele automudelile autotootja poolt ettenähtud.
2.5.3 Näidikute plokk peab olema algne ja konkreetsele automudelile autotootja poolt ettenähtud. Lülitite ja lisanäidikute paigaldamiseks võib armatuurlauda teha vastavad muudatused. Armatuurlaual ja selle osadel ei tohi olla teravaid nurki või väljaulatuvaid detaile, mis võivad põhjustada vigastusi.
2.5.4 Kõik klaasid peavad olema E, e või DOT sertifitseeritud, valmistaja juhendi kohased.
2.5.5 Akendel võib kasutada kilesid, mis on vastavuses kehtiva Liiklusseadusega.
2.5.6 Autol ei tohi olla kere külge kinnitatud väljaulatuvaid mittevajalikke esemeid ja seadmeid (va. haagisekonks).
2.5.7 Esivõre muutmine, vahetamine ja eemaldamine on keelatud.
2.5.8 Istekohtade arv autos peab olema algne ja konkreetsele automudelile autotootja poolt ettenähtud.

2.5.9 Auto peab olema esteetilise välimusega. Autol ei tohi olla avarii või amortisatsiooni tagajärgi, mis võiksid segada sõiduki juhtimist või mõjutada võistluste ohutust.
2.5.10 Keelatud on teha autol elektrisüsteemi muudatusi ja ümberehitust, juhul kui see mõjutab auto võimsust ja turvalisust. Kõik elektriühendused ja kontaktid peavad olema korrektselt ühendatud ja kinnikaetud (isoleeritud), et välistada lühiseid.
2.5.11 Autol peavad säiluma ja töötama kõik konkreetsele automudelile autotootja poolt ettenähtud elektrisüsteemi komponendid (tuled, signaal, kojamehed jne).
2.5.12 Auto peajuhtplokk (aju) peab olema algne ja konkreetsele automudelile autotootja poolt ettenähtud. Programmeeritava aju, lisaajude või võimsust lisavate kiipide kasutamine on keelatud (v.a klassides V16, V18, 2WD Sport ja EAL-tehnilist kaarti omavad 4WD autod).
2.5.13 Lubatud on kasutada autodel põhjakaitseid, lisatulesid ja porilappe. Juhul, kui autolt on eemaldatud lisatuled, ei tohi lisatulede kinnitused ulatuda auto gabariitidest väljapoole.

2.6 Pidurid
2.6.1 Pidurisüsteem (kõik komponendid, mis mõjutavad pidurite tööd alates piduripedaalist kuni piduriketasteni) peab olema algne ja konkreetsele automudelile autotootja poolt ettenähtud ning töökorras.
2.6.2 Mehhaaniline käsipidur ehk seisupidur on kohustuslik.
2.6.3 Keelatud on kasutada õlikäsipidurit (v.a juhul, kui see on konkreetse automudeli autotootja poolt ettenähtud).
2.6.4 Keelatud on kasutada lisa piduriregulaatorit.
2.6.5 Autodel, millel piduriregulaatorid on ettenähtud autotootja poolt, on keelatud eemaldada või lukustada piduriregulaatoreid.
2.6.6 Pidurivõimenduse väljalülitamine ja eemaldamine on keelatud.
2.6.7 Juhul kui konkreetsele automudelile on autotootja poolt ettenähtud ABS pidurid, siis süsteemi eemaldamine on keelatud, kuid süsteemi võib välja lülitada.

2.7 Toitesüsteem (kütusesüsteem)
2.7.1 Kütusesüsteem (kõik komponendid alates kütusepaagi korgist kuni plokikaaneni) peab olema algne ja konkreetsele automudelile autotootja poolt ettenähtud.
2.7.2 Keelatud on kasutada lisa kütuse rõhuregulaatoreid, ning muul viisil konkreetse automudeli autotootja poolt ettenähtud kütuserõhu muutmine.
2.7.3 Lubatud on kasutada ainult kütust (bensiin, diiselkütus – nt.95E, 98E, D), mida on võimalik osta Eesti Vabariigi territooriumilt jaemüügist. Võidusõidukütuse kasutamine on lubatud ainult klassides V16, V18, 2WD-Sport ja EAL-tehnilist kaarti omavatel 4WD autodel.

2.8 Rool
2.8.1 Roolisüsteem peab olema algne ja konkreetsele automudelile autotootja poolt ettenähtud ning töökorras.
2.8.2 Rooliratas on lubatud vahetada väiksema, sport-tüüpi rooli vastu.
2.8.3 Rooliülekande korpus ja ülekanne peab olema algne ja konkreetsele automudelile autotootja poolt ettenähtud.
2.8.4 Rool peab olema terve ja ilma remondijälgedeta.

2.9 Muu varustus
2.9.1 Lisa- ja ohutusvarustus peab vastama vähemalt Liiklusseadusest tulenevatele nõuetele.
2.9.2 Keelatud on eemaldada tagaklaasi kojameest ja kojamehemootorit, juhul kui see on konkreetsele automudelile autotootja poolt ettenähtud.
2.9.3 Pukseerimissilmus auto ees ja taga on kohustuslik. Juhul kui konkreetsel automudelil on autotootja poolt ettenähtud teisaldatavad pukseerimisaasad, siis tuleb see aas võistluse ajaks paigaldada ühte olemasolevates pukseerimisaasa paigalduskohtadest(soovitatavalt tagumisse).
2.9.4 Keelatud on paigaldada sõitjateruumi tugevdus- ja ohutusstruktuure (turvapuur, ajutine turvapuur).
2.9.5 Sõidukil peavad olema nõuetele vastavad, Autoregistrikeskuse poolt väljastatud registreerimismärgid.
2.9.6 Sõidukile tuleb paigaldada kogu võistluse ajaks korraldaja poolt ettenähtud kohtadele võistlusnumbrid ja reklaamkleebised.
2.9.7 Sõidukil ei tohi olla nähtaval teiste võistluste stardinumbreid ja sümboolikat; usulisi, poliitilisi, rassistlikke, ebaeetilisi ning Keeleseadusega vastuolus olevaid loosungeid ja sümboolikat.

3. OHUTUSMÄÄRUSED

3.1 Tulekustutussüsteem ei ole nõutud.

3.2 Autos ei tohi olla kinnitamata esemeid, mis võiksid põhjustada vigastusi.

3.3 Aku peab olema kinnitatud kas algse kinnitusega või vähemalt kahe metallist klambri ja kahe minimaalselt 8mm poldiga. Aku plussklemm peab olema kaetud.

3.4 Kõik auto uksed peavad olema avatavad nii seest- kui väljastpoolt kogu võistluse vältel. Auto aknad ja katuseluuk peavad olema nõuetekohaselt suletavad.

3.5 Kahemahulise kerega auto tagaluuk peab olema avatav väljastpoolt kogu võistluste kestel.

3.6 Autol ei tohi olla vedelike lekkeid ega liiklusohtlikke lõtke.

3.7 Auto piduritorud ja voolikud ei tohi olla mõranenud ega roostetanud.

3.8 Võistlustel peavad sõitjad kandma kinnirihmatud ja vigastusteta auto- või motokiivrit (v.a. Rahvaralli VM ettenähtud juhtudel, kus ei ole kiivri kandmine kohustuslik). Kiivrid tuleb esitada nõuetele vastavuse kontrollimiseks tehnilisele komisjonile enne võistluse algust. Kiivril peab olema e-tähistus, DOT-markeering või FIA homologeering (võib olla aegunud). Kiiver peab olema puhas, pragudeta ja rebenditeta ning ei tohi olla ülevärvitud.

3.9 Autos peavad olema kogu võistluse vältel ohukolmnurk, esmaabipakk ja tulekustuti. Ohutusvarustus peab olema kinnitatud ja fikseeritud nii, et need sõidu ajal lahti ei tuleks. Tulekustuti peab asuma kergesti ligipääsetavas kohas, olema töökorras ja kehtiva ülevaatusega.

3.10 Ohutusvarustus peab olema kergesti kättesaadav.

3.11 Tulekustuti peab olema kinnitatud mitte-põlevast materjalist kiir-avaneva päästikuga metallvitsadega.

3.12 Sõiduriietus peab olema pikkade käistega.

3.13 Istmed ja turvavööd peavad olema algsed ja konkreetsele automudelile autotootja poolt ettenähtud.

3.14 Keelatud on kasutada turvavöösid, millel on õlavöödel vahekarabiini kinnitused.

3.15 Istmed peavad olema terved, vigastusteta ja konkreetsele automudelile autotootja poolt ettenähtud. Keelatud on kasutada istmeid, millel puuduvad peatoed või millele tootja pole peatugesid ettenäinud! Istmekinnitused peavad olema istmel konkreetsele automudelile autotootja poolt ettenähtud.

3.16 Lubatud on kasutada ka kiivreid, mis vastavad ühele järgnevatest standarditest:
-Snell Foundation 1995-SA, 2000-SA ja 2005-SA
-SFI Foundation, SFI spec 31.1A ; 31.1 ; 31.2A; 31.2
-British Standard Institution BS-6658-85 type A/FR, type A

4. Sport 2WD ja EAL tehnilist kaarti omavate 4WD võistlusautode tehnilised tingimused ja ohutusmäärused

4.1 EAL kaarti omavad 4WD autod peavad vastama vähemalt kehtivatele E-10 klassi tehnilistele tingimustele.

4.2 EAL kaarti omavad 2WD Sport autod peavad vastama minimaalselt kehtivatele E-rühma tehnilistele tingimustele.

4.3 EAL kaarti omavatel sõidukitel on lubatud kasutada kehtiva homologeeringuga ja homologeeringu kaotanud kiivreid; 2000-SA; 2005-SA, British Standard Institution BS-6658-85 type A/FR ja SFI Foundation, SFI spec 31.1A ; 31.2A.

4.4 EAL kaardiga autodel kohustuslik kasutada kehtiva homologeeringuga istmeid ja vähemalt 4-punkti turvavöösid laiusega min 3tolli.

4.5 Pärast vöödele märgitud kehtivusaja lõppu võib neid kasutada veel 2 (kaks) aastat ainult Eesti territooriumil toimuvatel võistlustel.

4.6 Istmekinnitused peavad vastama FIA VM lisa J artikkel 253.16 nõuetele.

4.7 Sõiduriietus peab olema FIA kehtiva homologeeringuga.
Artikli juurde
13.08.2022
Merle Talvik kehastus taas Teisikute filmi tegelaskujuks
Artikli juurde
08.08.2022
Ott Tänak võitis Soome MM-ralli kolmandat korda
Artikli juurde
11.08.2022
Lõuna-Eesti ralli toimub 26. ja 27. augustil
Uudiste arhiiv
Artikli juurde
Subaru Forester 2,0 XE
Varasemad ülevaated
13.08.2022
EOS 2005 (0)
03.08.2022
Kihelkonna rahvaralli 29-30.07.22 (0)
15.07.2022
Estonia ralli 2022 (0)
Viimati lisatud albumid
Viimati uuendatud albumid
07.08.2022 22:08
Rally Cesis 2022 (1)
03.08.2022 18:58
Soome WRC ralli 2022 ennustus (0)
27.07.2022 20:46
Piiroja karikas 2022 (0)
21.07.2022 20:57
WRC RALLY ESTONIA 2022 + EMV 4. Etapp (2)
12.07.2022 21:53
Eesti WRC ralli 2022 ennutus (0)
Vaata foorumiteemasid
 
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia
Kliki siia