Järvamaal peeti traditsiooniline Koeru rahvaralli

Rainer Parik: Väga hea tunne oli Rannot võita!

Katsete keskmine kiirus jäi ülesõitude kiirusele alla

«Kas keegi Murakatest täna koju ka jäi?»

Autospordiajakirja rally.ee rahvaralli karikavõistluste esimene etapp sõideti 14. veebruaril Järvamaal. Osales rahvarallil "Koeru talv 2009" kokku 107 võistluspaari, kellest sõidu lõpetas 91.

Koeru rahvaralli algas traditsiooniliselt Vao külast, kus asus ka võistluskeskus ning hooldeala. Samas sõideti ralli avakatse, mida asusid esimesena läbima naisvõistlejad, keda oli sel korral võistlustules kuus.

Et kuuldused raja libeduse kohta osutusid tõeks, seda said nemad seega esimesena kogeda. Nii paiskusid rajaäärsesse lumevalli katse esimeses kurvis juba teisena rajale läinud Maila Vaher - Karita Kivi. Poodiumile Nissanil võistelnud naistel kokkuvõttes paraku asja ei olnud.

Kolme hulka pääsemise lootused kustusid üsna võistluse lõpul ka südikalt võistelnud Kati Riidakul. Kaardilugeja Tiit Soa kommenteeris: "Rehv purunes ja siis ei saanud rattamutreid lahti!" Seetõttu hilinesid Riidak ja Soa 9 minutit kontrollpunkti ning teenisid poolteise minutilise karistuse.

Klassivõiduni jõudsid Nissanil sõitnud Kristin Kutser - Kristjan Kutser, kes edestasid teise tulemuse kirja saanud Inger Tuuri ja Indrek Tuuri enam kui minutiga. Neile 14,2 sekundit kaotanud Sirje Potisepp - Margus Künnap pidid leppima kolmanda kohaga.

Kuni 16-aastaste noorte klassis võttis mõõtu 9 ning kuni 18-aastaste vanuseklassis 4 ekipaaži. Kui nooremas vanuserühmas edestasid liidrid Mirko Kaunis - Marko Kaunis rivaale üsna veenva eduga, siis vaatamata võistlejate vähesusele kujunes sõit pingelisemaks J18 klassis. Võiduni jõudis J18 klassis Hondal sõitnud Erki Auendorf, kes mullu 16-aastaste klassis võistelnuna oli alles kuues. Koos Johann Lessukiga sõitnud lääne-virulane edestades teiseks platseerunud ekipaaži Tony Võsur - Rait Agu kokkuvõttes vaid 2,4 sekundiga.

Klassis V21 startis sel korral kaks noort. Ainsana jõudsid siiski finišisse Tony Maimre - Roland Maimre. Volkswagenil võistelnud Mirko Usin - Harri Supp katkestasid sõidu pooltelje purunemise tõttu.

Moskvich Liiga arvestusklassis alustas Koeru rahvarallit 22 võistluspaari. Libedail teedel peetud rallit ei lõpetanud vaid kaks autot. Marek Link - Margo Link jätsid ralli katki mootoririkke tõttu, Marko Eespakk - Mart Bergmann sõitsid võistluse otsustavas faasis aga rajalt välja.

Klassivõiduni jõudsid katsetel kiiret sõitu teinud Ott Nootre - Hans Nootre. Kuigi mehed said kontrollpunkti varem sisenemise eest korduvalt ajalisi karistusi kokku minuti ja 20 sekundi jagu, lõpetasid nad võistluse sekundilise eduga Ahto Moori ja Andres Lichtfeldti ees. Kolmandaks platseerunud Tarmo Kikkatalo - Urmas Reigo kaotasid neile omakorda 10 sekundit.

Klassis 2WD-A pääsesid poodiumile Toyota Corollal sõitnud Neeme-Lennart Tullus - Margus Uusoja, autol Toyota MR2 võistelnud Mehis Kiiver - Rait Kerro ning Opel Corsal sõitnud Timo Varblane - Helar Lõhmus.

2WD-B arvestuses osutusid parimaiks Raik-Karl Aarma - Taavi Silt, kes lõpetasid sõidu absoluutarvestuse 11. kohaga, olles kaherattaveolisel autol sõitnutest parimad. Võimsalt astusid esiveolisel Volkswagen Golfil sõitnud meestele vastu Toomas Vask - Andrus Toom BMW-l, kes kaotasid klassivõitjaile 12 katse kokkuvõttes 21 sekundit ning platseerusid absoluutarvestuses 14. kohale. Kolmanda kohaga ralli selles masinaklassis lõpetanud Aivo Mängel - Karol Pert jäid teise tulemuse välja sõitnud osalejaile alla enam kui minutiga.

Diskvalifitseeriti neli ekipaaži. Tulemust ei saanud kirja klasside 2WD-A ja 2WD-B sõitjad Martin Järveoja, Kristjan Sinik, Timo Kukk ja Kaupo Ennomäe. Kõik eelnimetatud sõitjad eemaldati võistluselt raja mitteläbimise tõttu.

Üldvõidu nimel pidasid kogu võistluse vältel lahingut Mitsubishil võistelnud Rainer Parik - Renee Reinu ning Subaru Imprezal sõitnud Ranno Bundsen - Hardi Siilats. Nemad ning Ain Kastan - Urmas Ploom noppisid ka katsevõidud kõigilt kiiruslikelt lisakatsetelt. Vaid täpsuslõigul osutusid parimaks kaherattaveolisel Toyota Celical võistelnud Aivo Mängel - Karol Pert.

Bundsen ja Siilats alustasid rallit katsevõitudega, ent konkurentide selja taga hoidmine osutus loodetust keerulisemaks ning viimase katse järel sai selgeks, et vahepeal liidriks kerkinud Parik - Reinu lõpetasid avaetapi võiduga.

Ranno Bundsen nentis, et rada oli väga libe ning neljarattaveolisele autole mitte kõige sobivam. "Palju nikerdamist oli," märkis mullu rahvarallidel valitsenud valgalane.

Konkurenti kokkuvõttes 3,7 sekundiga edestanud Rainer Parik sõnas, et Koeru rahvaralli oli huvitav ja pingeline: "Ralli oli viimase katseni väga pingeline. Huvitav võistlus oli."

Võistkondlikus arvestuses saavutas esikoha Car Box, kuhu kuulusid Inger Tuur - Indrek Tuur, Toomas Vask - Andrus Toom ning Ranno Bundsen - Hardi Siilats. Teine oli Kehtna AMK ning kolmas rally.ee võistkond.