06. märts 2012 18:50
Otsustaval etapil pakkusid konkurentsi ka Venemaa võistlejad. Foto: Martin Nõgu

Jäärajasõidu karikavõistluste võitjad selgunud

Eesti jäärajasõidu karikasari lõpeb Kamari järvel

3. märtsil selgusid Põltsamaa lähistel Kamari järvel karikavõitjad jäärajasõidus. Viimasel etapil läks kaheksas võistlusklassis rajale 98 võistlejat. Võistluse lõpul autasustati ka karikasarja parimaid.

Päeva esimene pool oli tänavasõidurehvidega autode päralt. Noorteklassis jäi selgi etapil teistele püüdmatuks Karl Martin Volver, kes oli kiireim kõigis kolmes sõiduvoorus. Teise koha sai Kaspar Kasari ja kolmanda Stefan Sepp.

Karl Martin Volver viis koju ka karikasarja võitjakarika, teise koha sai Kaspar Kasari ja kolmanda koha Johannes Sikk juunior.

Naiste arvestusklassis käis karikasarja esikoha nimel pingeline võistlus Piret Gildeni ja Inger Tuuri vahel. Mõlemal naisel oli eelmistest etappidest kirjas üks etapivõit ja selguse pidi tooma viimane osavõistlus. Kamari jääl aga Piret Gilden midagi juhuse hoolde ei jätnud ja võitis kindlalt kaks esimest sõiduvooru. Kolmanda vooru kiireima aja sai küll Inger Tuur, kuid Gildeni esikohta see enam ei ohustanud. Kamari etapi kolm kiireimat naist olid seega: Piret Gilden, Inger Tuur ja Triinu Meltsov. Samas järjestuses tõusti ka karikasarjas poodiumile.

Kõige tasavägisem ja ka võistlejaterohkem oli jääraja karikasarjas klass 2WD esivedu, kus kolmel etapil käis rajal 37 võistlejat. Kamaris läks sarja liidrina starti Enn Sups, keda püüdis kõrgemalt pjedestaalikohalt minema puksida Jaak Palmisto. Kamari etapil õnnestuski Palmistol Supsist kiirem olla. Palmistole viimaselt etapilt 3. koht, Sups oli esimene poodiumilt väljajääja. Etapivõidu võttis Kristo Saar, teise koha sai esimeses voorus katkestanud, kuid edaspidi kindlat ja kiiret sõitu teinud Valmar Gilden. Siiski piisas Supsile ka neljanda koha punktidest, et võtta karikasarjas võit. Nii Sups kui ka Palmisto kogusid kokku 50 punkti, kuid Supsil oli Palmistost üks teine koht enam ja nii olidki sarja kolm paremat klassi 2WD esivedu paigas: 1. Enn Sups, 2. Jaak Palmisto ja 3. Valmar Gilden.

Klassis 2WD tagavedu lahutasid karikasarja liidreid enne viimast etappi vaid mõni punkt ja Kamari järve jääl võeti endist ja masinatest viimast. Esiviisikus 3. ja 5. kohal olnud Kristo Kruus ja Kaido Kruus olid lausa võistlusautot vahetanud. Kristole oli uus sõiduk veel vist harjumatu, sest temal kuuendast kohast kõrgemale sel etapil tõusta ei õnnestunud. Küll võitles end poodiumile Kaido Kruus. Etapivõidu võttis Kamaris Jüri Oleitšuk, teise koha sai Heiki Kull. Oleitšuk võttis ka karikasarja võidu, teise koha sai Risto Kõiv ja kolmanda Kristo Kruus. Tasavägine oli võitlus selles klassi tõesti, sest neljanda ja viienda koha mehed, vastavalt siis Kaido Kruus ja Ruben Lend, teenisid kumbki 37 punkti.

Klassis 4WD oli tänavasõidurehvidega rajal 16 võistlejat. Kiireimaid aegu ja väga ilusat sõitu näitas Meelis Liis, võites kõik kolm sõiduvooru. Alar Rosenberg startis kolmandasse vooru teiselt kohalt fännide kõva ergutamise saatel, kuid tegi enne finišikurvi sõiduvea ja kaotas hanges hulga väärtuslikke sekundeid. Nii sai teise koha sellelt etapilt Ardo Virula ja kolmanda Alar Rosenberg. Karikasarja kokkuvõttes oli klassis 4WD parim Meelis Liis, teise koha karika pälvis Alar Rosenberg ja kolmanda Taavi Liis.

Päeva teises pooles hakati starditulesid näitama sport-klassi võistlejaile, kes osalesid piikrehvidega autodel. Klassis 2WD sport oli võistlejaid 19. Neist kolm sarjas kaasa lööma tulnud koguni Moskvast. Kahjuks said piikrehvidega autod käia rajal vaid kahes sõiduvoorus. Pärast teist vooru katkestas võistluste turvaülem sõidud, sest rada oli jääle tulnud vee tõttu muutunud ohtlikuks. Seepärast võeti vastu otsus, et sõidu tulemused selguvad kahe vooru kokkuvõttes. Nii võttis võidu Kamari etapilt kiireimaid sõiduaegu näidanud, sel aastal jäärajasarjas esmakordselt kaasa löönud Markus Abram. Teise kohaga pidi leppima Madis Uibo ja kolmanda koha suutis välja võidelda vahepeal tehniliste probleemidega maadelnud Alvar Kuusik. Kuusiku võidukarikast kuulub sel korral kopsakam osa küll tema mehaanikutele, kes uskumatu kiirusega võistlusauto taas sõidukorda suutsid saada.

Karikasarja kokkuvõttes läks 2WD sport klassis võit Alvar Kuusikule, teise koha võitis Jaak Palmisto ja kolmanda koha karika viis Moskvasse Arkadi Bogomolov.

Klassis 4WD sport oli viimasel etapil kohal 4 sõitjat. Tundub, et seegi vahepeal täiesti varjusurmas olnud võistlusklass hakkab tasapisi ellu ärkama. Kiireim mees selles klassis oli Helmet Palm, kes võitis mõlemad sõiduvoorud. Teise koha sai App Anderson ja kolmanda Andrus Karu. Pjedestaalilt jäi sel korral välja Ruve Veski, kes jäärajal oli sõitmas sel talvel esmakordselt.

Karikasarjas võttis aga võidu Andrus Karu, teise koha sai Helmet Palm ja kolmanda Aap Anderson.

Võistluspäeva lõpetas klass 2WD ERK finaalsõit, milles läks rajale 8 rallikrossimasinat. Kuna raja olukorra halvenemise tõttu tuli ka selles klassis üks eelsõitudest ära jätta, oli finaalis stardijärjekord enam kui intrigeeriv. Nimelt startis klassi liider, mõlemad eelmised etapid kindlalt võitnud Alvar Kuusik kõige tagumisest reast viimaselt stardikohalt, sest esimeses eelsõidus purunes tema autol pooltelg ja teise sõitu ta ei jõudnudki. Finaaliks saadi auto korda ja nagu arvata, ei jäänud Kuusik kauaks tagumisse ritta. Juba pärast stardisirgele järgnenud kurvi oli ta võtnud teise positsiooni Toomas Lõhmuse selja taga. Sedapuhku aga tuligi tal sellel kohal lõpetada, sest Toomas Lõhmus kattis oskuslikult kinni kõik Kuusiku rünnakud ja finišeeris esimesena. Kaht liidrikohal sõitjat ei suutnud 5. ringi jooksul kätte saada ka Kalmer Vaht, kellele Kamari etapilt siis 3. koht.

Karikasari klassis 2WD ERK lõpetati siiski järjestuses: 1. koht Alvar Kuusik, 2. koht Toomas Lõhmus ja 3. koht Kalmer Vaht.

Selleks korraks ongi Eesti karikavõistlused jäärajasõidus lõppenud, parimad selgunud ja võidukarikad jagatud. Kokku käis karikasarjas rajal 137 jäärajasõitjat.