Saaremaa ralli võit läks neljandat aastat külalistele

Henry Ots: Püüdsin proffide vahel ellu jääda

Mikkelsen: Sõitsin südamega, nii hästi kui suutsin

Andreas Mikkelsen kolme katse järel ralli liidrikohal

Saaremaa ralli stardirivi avavad Murakas - Ojamäe

Andreas Mikkelsen - Ola Floene Fordil. Foto: Rando Aav
13.-14. oktoobril peetud 39. rahvusvahelise Alexela Saaremaa ralli võitsid Ford Focus WRC-l kihutanud norralased Andreas Mikkelsen - Ola Floene, kes näitasid parimat aega seitsmel kiiruskatsel.

Saaremaa rallil sõideti tänavu 11 kiiruskatset - avapäeval kolm, teisel päeval kaheksa. Rallit alustas 139 kuue riigi võistluspaari, neist finišisse jõudis 83.

Koos Aare Ojamäega Toyota Corolla WRC-l võistelnud Margus Murakas pidi juba avakatsel tunnistama norralaste paremust. Kuigi Andreas Mikkelsen - Ola Floene hilinesid politsei reidi tõttu avakatse starti, žürii otsusega neile ajalist karistust ei määratud ja 5,37 kilomeetri pikkusel katsel kahekordset Saaremaa ralli võitjat 3,8 sekundiga edestanud rallipaar kerkis võistluse esimeseks liidriks.

Teisel kiiruskatsel olid eestlased 0,1 sekundi võrra paremad, kui N-rühma favoriidid Anton Alen - Juha Koljonen (Subaru Impreza WRX Spec C). Et Mikkelsen - Floene kaotasid viis sekundit, tõusid ralli liidriteks Murakas - Ojamäe.

Pigem kruusal kui asfaldil kiire Margus Murakas loovutas edu käest linnakatsel, jäädes esmakordselt Eestis võistelnud Andreas Mikkelsenile alla 12,6 sekundiga. Avapäeva lõppedes edestasid Fordil võistelnud Andreas Mikkelsen ja Ola Floene kiiremaid eestlasi seega 11,4 sekundiga.

Duell kahe WRC-autol kihutava rallipaari vahel jätkus teise päeva varahommikul. Murakas - Ojamäe võitsid järjest neljanda, viienda ja kuuenda kiiruskatse, vähendades edu liidritega 5,8 sekundile. Taritu katse teisel läbimisel andsid nad kiiruses tagasi ja Mikkelsen - Floene libisesid vähehaaval eest. Ralli lõppedes edestasid norralased eestlasi 33 sekundiga.

Norra rallisõitjad on Saaremaa teedel varem üldvõiduni jõudnud 2003 ja 2004 aastal, kui etapi võitsid Toyota Corolla WRC-l kihutanud Thomas Schie ja Ragnar Engen. Mullu saavutasid esikoha soomlased Juho Hänninen - Marko Sallinen.

N-rühmas kulges tänavune Saaremaa ralli samuti välissõitjate dikteerimisel. Anton Alen - Juha Koljonen noppisid N-rühmas neli katsevõitu nagu ka Margus Remmak - Olaf Suuder (Mitsubishi Lancer Evo 6). Tänavused meistrid Martin Rauam - Kristo Kraag (Subaru Impreza STI Spec C), kes esimesel päeval kümne parema sekka ei mahtunud, tegid marulist tempot, näitasid parimat aega kolmel katsel ja tõusid seitsmenda lisakatse järel viiendaks (kaotust Remmakule - Suuderile 1,2 sekundit).

N-rühma võidu saavutasid kokkuvõttes soomlased Alen - Koljonen, kes lõpetasid ralli üldarvestuse kolmandal kohal. N-rühma teise koha saavutanud Remmak - Suuder kaotasid neile 14,3 ja kolmandaks tulnud Rauam - Kraag 35,6 sekundit.

Vahest kõige pingelisem võidusõit viimase kiiruskatseni käis kuni 2-liitriste esirattaveoliste autode klassis, kus võidu saavutasid Aigar Pärs - Mairo Romandi (Honda Civic Type-R). N2 klassi parimad edestasid teise tulemuse kirja saanud rallipaari Egon Kaur - Avo Kristov (Renault Clio RS Ragnotti) kokkuvõttes vaid 0,3 sekundiga. Klassis N2 lõpetasid ralli kolmanda kohaga soomlased Janne Pihlajamäki - Mika Leistiö (Honda Civic Type-R). Leedu rallipaarile Arvis Vecvagars - Ainars Kalnins (Renault Clio) kuulus A5 klassi võit.

Rahvuslikus klassis E7 olid parimad Kristo Puusepp - Külvar Mand (Toyota Starlet). Klassis E8 saavutasid võidu soomlased Kimmo Jalava - Mikko Lukka (Toyota Starlet) 38,8 sekundilise eduga meistiriitlini jõudnud ekipaaži Lembit Soe - Ahto Pihlas (Toyota Starlet) ees. Einar Laipaik - Siimo Suvemaa (BMW M3) olid kiireimad klassis E9.

Klassis E10 jõudsid võiduni soomlased Tommi Luostarinen - Matti Hämäläinen (Mitsubishi Lancer Evo 4).

Veoautode arvestuses saavutasid esikoha kodustel teedel kihutanud Priit Liblik - Riivo Mesila (GAZ 52-04). Teine koht kuulus rallipaarile Raivo Prukner - Reiner Prukner (GAZ 51A) ja kolmas ekipaažile Rait Sinijärv - Raido Loel (GAZ 52).